Günümüzün en çok trend olan internet / bilişim konularının başında E-Ticaret yani diğer anlamıyla ‘E- Commercial’ gelmektedir. Bu tür sitelerin sektörel veya kategorik anlamda piyasalara olan etkisi umulanın çok daha üstünde bir noktaya ulaşmıştır. Artık esnaflar Google, Yandex, Yahoo gibi arama motorları üzerinde faaliyet göstermek amacıyla E-Ticaret sitesi kurarak ürünlerini satışa çıkarmakta ve Türkiye’nin 81 vilayetine kapıya kadar teslimat servisi sağlanmaktadır. Her E-Ticaret sitesinin hizmet anlayışı ve klasmanı elbette farklıdır. Sadece ürün satışı yapılmamakla birlikte, satışı yapılabilecek ve devlet tarafından illegaliteye sahip olmayan hemen hemen her şey bu siteler üzerinden satılabilmektedir.

E-ticaret planlamalarının çok fazla talep görmesinden dolayı devletler de buradaki açıkları kapatmak maksadıyla gerekli lisans ve resmi kanunnamelerini hazırlamaktadır. E-ticaret sitesi sahibi olmanın en muazzam faydalarından biri de, küçüçaplı bir reklam sermayesi ile doğru müşteriye, doğru hedef kitleye ulaşarak satmak istediğiniz her şeyi ticarete açabiliyorsunuz. Dilediğiniz an ürün fiyatlarında ve içeriklerinde güncelleme yapabiliyor, dilediğiniz zaman sitenin görsel tasarımını yenileyerek müşterilerin daha çok eğilimi olan noktalarda günceli yakalayabilirsiniz. Bunu normal bir satış dükkanında yapamazsınız. Hatta daha ileri noktada bu mekanizmanın özelliklerinden birini daha belirtmek gerekirse, E-ticaret siteleri için gerekli dil paketleri de bulunmakta. Yani dil bilmiyor olsanız da profesyonel dil paketi yardımı ile yabancı müşterilerinize sorunsuz şekilde hizmet verebilirsiniz.

 

E-Ticaretin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

 

1- Müşteri veya ziyaretçi istediği ürünü istediği vakitte dilediği şekilde inceleyebilir. İncelediği ürünleri ise başka sitelerle kıyaslama yaparak istediği tercihi yapabilir.

2- E-ticaret sitelerinde kullanıcıların 7/24 destek alabileceği online iletişim hatları olabiliyor. Müşterilerin bu gibi olanaklardan yararlanması onlar için daimi avantajlarından biridir.

3- Online müşteriler genellikle ekonomik ve kaliteli ürün bulma niyetiyle sitelerde dolaşmayı severler. O yüzden e-ticaret sitelerinde istenilen sınırda ve kotada uygun fiyata ve oldukça ekonomik bazda ürün satışı gerçekleştirilebilir.

4- Normal bir mağaza düşünelim. O mağaza bulunduğu konum gereği sadece lokal bazda komşularına ve çevresine hitap eder. Ancak e-ticaret siteleri Türkiye’nin dört bir yanına hizmet sağlayabilmektedir. Bu yüzden müşteri akışı başarılı satışlar gerçekleştirildiği sürece devam edecektir.

5- E-ticaret sitelerinin bir avantajı da normal yaşamda olduğu gibi ne kadar çok müşteri memnuniyetine dayalı olarak hizmet verilirse, o kadar çok feedback alınmasıdır. Yani müşteri memnuniyeti satışlarda artış gözlenmesini sağlayacaktır. Bu yüzden müşterilere memnuniyet anketi de yaparak onların istedikleri doğrultuda hizmet anlayışınızı geliştirebilirsiniz. Normal hayatta olsa yüzyüze bu gibi şeyler söylenilmekten kaçınılabilir. Ama e-ticaret sitesinde insanlar görüşlerini çok daha özgürce dile getirebilirler.    

0 Yorum

İlk yorumu sen ekle!